Historia szkoły

Przed wybuchem I wojny światowej w Łubinie Kościelnym nie było szkoły. Dzieci mogły uczyć się w zrusyfikowanych szkołach w sąsiednich wsiach: Maleszach i Grabowcu.

Pierwszą klasę na terenie wsi utworzył tutejszy organista Bronisław Chmielewski w roku 1915 lub 1916. Dzieci uczyły się w jego mieszkaniu. Od roku 1918 wprowadzono obowiązek szkolny ale z tym było różnie.

Do 1934 r. nie było budynku szkolnego. Na potrzeby szkoły adoptowano pokoje w prywatnych domach. W tym roku zlikwidowano Gminę w Łubinie Kościelnym, a opustoszały budynek przeznaczono na szkołę.

Przed II wojną światową nauczano w systemie czteroklasowym. Od 1941 r. dzieci kontynuowały naukę w szkole okupacyjnej, którą zamknięto wiosną 1942 r. Od tego momentu do1943 r. Maria Wasilewska prowadziła tajne nauczanie w jednej z klas budynku; resztę pomieszczeń szkoły zajmowali Niemcy. 31 lipca 1944r. wyzwolono Łubin Kościelny.

01 września 1944 r. szkołę otwarto ponownie. Od roku 1949 zaczęto nauczać w systemie 7-klasowym. Brakowało pomieszczeń do nauki. Wynajmowano je w prywatnych domach. W roku 1946 na potrzeby szkoły zaadoptowano pomieszczenia w sprowadzonym baraku z obozu koncentracyjnego z Treblinki. Szkoła mieściła się w trzech budynkach – ostatni odkupiono od prywatnej osoby. W tych trudnych warunkach dzieci uczyły się do początku lat 90-tych.

01 września 1993 r. oddano do użytku nowy budynek szkoły, który dzięki zaangażowaniu władz gminnych i rodziców stanął w przeciągu 15 miesięcy.

Obecnie mieści się tutaj sześcioklasowa szkoła podstawowa wraz z oddziałem przedszkolnym, do której uczęszczają dzieci z okolicznych wsi.

1września 1993 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły, który dzięki zaangażowaniu władz gminnych i rodziców stanął w przeciągu 15 miesięcy.

Obecnie mieści się tutaj sześcioklasowa szkoła podstawowa wraz z oddziałem przedszkolnym. Do szkoły uczęszczają dzieci miejscowe i z okolicznych wsi.

Baza szkoły przedstawia się następująco:

-         7 pomieszczeń klasowych,

-         biblioteka publiczno – szkolna,

-         pracownia komputerowa,

-         pracownia techniczna,

-         świetlica,

-         jadalnia z zapleczem socjalnym

5 czerwca 2008r. nadano szkole imię Jana Pawła II oraz sztandar.

W roku 2009 oddano do użytku salę gimnastyczną.